Nawożenie trawnika

Odpowiednio nawożony trawnik ma ciemnozielony kolor, zwartą darń odporną na susze i mróz. Dowiedz się czym nawozić trawnik oraz jak często wykonywać nawożenie. Poznaj także różnice pomiędzy różnymi typami nawozów do trawników.

Czym nawozić trawnik

Do nawożenia trawnika można zastosować uniwersalne nawozy ogrodnicze (np. Azofoska czy Polifoska) lub specjalistyczne nawozy do trawników np. Ogród 2001 Do Trawników 10kg. Najlepiej wybierać nawozy granulowane lub nawozy w płynie (do rozcieńczenia z wodą).

  • Po zastosowaniu nawozów granulowanych trawnik trzeba obficie podlać. Granulki powinny się rozpuścić w ciągu kilku dni.
  • Nawozy w płynie działają dolistnie, a efekt nawożenia jest znacznie szybszy!
Kiedy i jak często nawozić trawnik?
  • Trawniki nawozi się mineralnie 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym.
  • Najlepiej za każdym razem stosować inny rodzaj nawozu (wiosenny, uniwersalny i jesienny).
  • Pamiętajmy aby nawozów nie stosować „na oko”.
Nawożenie trawnika wiosną

Pierwsze nawożenie trawnika powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Najlepiej zastosować nawozy tzw. startowe lub wiosenne nawozy do trawników np. Ogród 2001 do Trawników. Mają one w swoim składzie wysoką zawartość azotu – N, (odpowiedzialnego za szybki i bujny wzrost) oraz komplet niezbędnych makroelementów (fosfor – P i potas – K) oraz mikroelementów (np. magnez – Mg i wapń – Ca).

Dodatkowo pamiętaj, aby nie stosować nawozu na bardzo wilgotny czy przesuszony trawnik – ziemia powinna być lekko wilgotna. Nawóz najlepiej zastosować przed deszczem, aby opady rozłożyły granulki. Jeśli nie spodziewasz się opadów, podlej trawnik wodą.

Nawożenie trawnika latem

Kolejne nawożenia trawnika powinny być wykonane w maju i w czerwcu. Najlepiej zastosować uniwersalne nawozy do trawników. Nawozy zawierające azot stosujemy tylko końca lipca. Później już nie można ich stosować gdyż zbyt późne zaprzestanie nawożenia azotem spowoduje nadmierny wzrost trawy, która nie zdąży odpowiednio się przygotować do zimy.
Uwaga! Nie wolno nawozić trawników podczas suszy.

Nawożenie trawnika jesienią

Nawozy jesienne mają na celu przygotowanie trawnika do zimy. Zabiegi powinny być wykonane od połowy sierpnia, do początku października. Nawozy jesiennie nie zawierają on azotu (lub zawierają go bardzo mało). Mają za to w swoim składzie dużą zawartość fosforu i potasu – makroelementów które mają dobry wpływ na zimowanie trawnika. Do nawożenia polecamy Nawóz Jesienny do Trawników Florovit.

Nawożenie trawnika wapnem

Raz na 2-3 lata warto sprawdzić pH podłoża. Można to zrobić przy pomocy specjalnego urządzenia – pH metru lub oddać próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Trawa najlepiej rośnie przy pH 5,5-6,5.

  • Jeśli pH gleby jest niższe (zbyt kwaśne) odkwaszamy je granulowanym wapnem do odkwaszania trawników,
  • natomiast na glebach o pH 7,0–8,0 (zbyt zasadowych) stosujemy nawozy zakwaszające, np. siarczan amonu.
  • Do odkwaszania trawnika można także stosować dolomit (nawóz wapniowo-magnezowy).
Nawożenie organiczne trawnika

Raz na kilka lat warto zastosować nawozy organiczne. Najlepiej zrobić to na jesieni lub wczesną wiosną. Zwiększają one przede wszystkim zawartość substancji organicznych, a przede wszystkim cennej próchnicy.

W tym celu raz na 3-4 lata rozsypujemy na trawniku nieodkwaszony torf w dawce 80-100 litrów na 50 m2 trawnika. Można także zastosować granulowany obornik w dawce podanej przez producenta. Po rozsypaniu torfu lub obornika dokładnie rozgrabiamy i podlewamy dane miejsce.

Będziesz potrzebować…